To będzie post odnośnie tego co było zaczęte w czerwcu 2017 roku! A dopiero teraz jest kończone.
Ta mała konstrukcja powstawała naprawdę długo, ale myślę, że warto było czekać. Cieszę się, że mogłam pomagać w jej ukończeniu, każdy ruch na powietrzu jest dla mnie cenny tym bardziej, że przy niskich temperaturach udeptywanie gliny i słomy naprawdę rozgrzewa. Było to dla mnie ciekawe i piękne doświadczenie.
Ściany powstają z udeptanej gliny ze słomą w proporcjach "na oko". Konsystencja ma być po prostu odpowiednia.
Jest to taki mały eksperyment więc mam nadzieję, że każdy znawca przymknie oko i oszczędzi sobie komentarzy odnośnie samej konstrukcji bo to był mój wymysł, żeby postawić altankę w drzewach :)
Niby prosta lepianka, ale ile trzeba mieć w sobie odwagi, żeby w dzisiejszym świecie i otaczającym nas środowisku takie coś postawić. Pomyślisz: proste. Owszem, ale tylko kiedy odrzucisz poglądy otoczenia, ich drwiące słowa i myśli. Tak się dziwnie złożyło, że rzeczy totalnie proste stają się dziś trudne.
"Zalety gliny
Liczne zalety surowej gliny jednoznacznie przemawiają za popularyzacją wykorzystywania tego materiału we współczesnym, zrównoważonym budownictwie.
Glina reguluje wilgotność powietrza - potrafi dość szybko wchłaniać wilgoć oraz ją oddawać. Wpływa w ten sposób na zdrowy klimat wnętrza.
Glina magazynuje ciepło - podobnie jak inne ciężkie materiały budowlane. Przyczynia się w ten sposób do poprawy klimatu wnętrz, a przy pasywnym wykorzystaniu słońca również do znaczących oszczędności energii.
Glina oszczędza energię i zmniejsza zanieczyszczenie środowiska - w przeciwieństwie do wielu innych materiałów budowlanych (np. cegły wypalanej czy betonu) do przygotowania i przerobienia gliny potrzeba bardzo mało energii. Tym samym wykorzystanie gliny w budownictwie powoduje znikome zanieczyszczenie środowiska.
Glina nadaje się do ponownego użycia - niewypaloną, surową glinę można z powodzeniem ponownie wykorzystywać. Nie zaśmieca ona środowiska jako gruz. Wystarczy ją jedynie rozdrobnić i zmoczyć wodą, aby uzyskać pełnowartościowy budulec.
Glina jest oszczędna jako materiał budowlany - pozwala ograniczyć koszty transportu, gdyż niejednokrotnie można wydobyć ją bezpośrednio na miejscu budowy w czasie kopania fundamentów lub kupić w pobliskiej cegielni.
Glina ma właściwości absorbujące substancje szkodliwe - przede wszystkim związki siarki i fosforu. Daje również ochronę przed promieniowaniem o wysokich częstotliwościach."
Cudowny zachód i światło z 5.12.2020 |
Czesc ! Posiadasz instagram?
OdpowiedzUsuńswietny blog
Witam. Nie posiadam :)
OdpowiedzUsuńRobotnica, mróweczka nieźle się napracowała, podziwiam :)
OdpowiedzUsuńDziękuję. Ja tylko pomagałam :)
Usuńانت جيد
OdpowiedzUsuń