niedziela, 17 sierpnia 2014

Jak się mają rowery w Holandii.


HOLANDIA = ROWER




Rowery i jeszcze raz rowery, wszędzie ich pełno. Pełno też ścieżek rowerowych bo rowerzystów jest tak wielu, że przeszkadzaliby w ruchu drogowym. Nie wiem co było najpierw czy rowerzyści czy ścieżki rowerowe? Wydaje mi się, że to pierwsze. Często spotykam się z przekonaniem, że Polacy wsiadaliby częściej na rowery gdyby było po czym jeździć...a może nie ma u nas ścieżek bo nie ma rowerzystów?
Inną wymówką jest to, że "u nas są górki". Jestem jednak święcie przekonana, że ilość rowerzystów w Holadnii nie zmniejszyłaby się gdyby nagle wyrosły w ich kraju góry.

Mentalność tych ludzi jak ich kultura znacznie różni się od naszej (śląskiej/polskiej). Tutaj ludzie się nie wstydzą, nie przejmują się co powiedzą o nich inni bo inni też wyglądają inaczej :-). Chciałabym, żeby i Polacy nabyli taką umiejętność użytecznego myślenia. Tu się nie liczy jak co wygląda tylko czy spełnia swoją funkcję. Rower służył od zawsze do przemieszczania się i do przewożenia towarów. Nie wiem dlaczego nagle zakres funkcji roweru zmniejszył się w Polsce do minimum. Dziś na rowerze jeździ się u nas rekreacyjnie, oczywiście na sportowo i od czasu do czasu.

Pamiętam jeszcze czasy kiedy na wsi rowerem starsze pokolenie przewoziło wszystko: ziemniaki w workach, pranie na magiel, gałęzie, pełne torby niewiadomo czego. Nawet kiedy chodziłam do podstawówki tłumy dzieci dojeżdżały do szkoły na dwóch kółkach, które zostawiały przy posesjach blisko szkoły.

U nas tradycja rowerowa zanikła a w Holandii ludzie nie dają robić się w bambuko i jeżdżą ile w lezie i przewożą co się da. Zmieniła się trochę nasza mentalność z użytkowej/logicznej/prostej na nielogiczną i nieużytkową. Sama moja babcia jeszcze kilka lat temu woziła bez skrępowania pranie na magiel starym wózkiem dziecięcym - dziś nie pokazałaby się z nim na drodze.

Co się dzieje kiedy zaczyna padać? Nic. Ludzie jadą dalej. Większość ma coś przeciwdeszczowego, ale jest również wielu mokrych co nie przejmują się deszczem. Jakieś ubranko przeciwdeszczowe warto zawsze mieć ze sobą o czym przekonaliśmy się ostatnio kiedy to w drodze do pracy nastąpiło tzw. urwanie chmury. Na szczęście wcześniej zainwestowaliśmy w odpowiednie odzienie :-).

Na rowerach jeździ się tu do pracy, do szkoły, na dodatkowe zajęcia, na spotkania ze znajomymi, na zakupy. Jeśli ktoś ma dzieci pakuje na rower dzieci, jedno z przodu jedno z tyłu. Jeśli ma ich więcej pakuje ich do przyczepki rowerowej i jedzie. Tak zwyczajnie, po ludzku, tak jak na zdjęciu poniżej.



Jeśli ktoś ma coś do przewiezienia pakuje na rower i też jedzie:






Jeśli nie ma przyczepki radzi sobie inaczej:


Ostatnio chłopak przewoził nawet wiolonczelę czy kontrabas, ale nie zdążyłam zrobić zdjęcia.Zauważyłam, że normalne jest tu również wożenie pasażera na bagażniku rowerowym. Często pary/małżeństwa tak robią. Facet jedzie powoli rowerem a kobita dolatuje i chop na bagażnik i tak jadą, ona w szpilkach a on w garniaku. Siada oczywiście bokiem a nie okrakiem. Niestety też nie zrobiłam zdjęcia w każdym bądź razie jest to tu normalne.

 Rowery są przeróżne.




Każdy jest charakterystyczny na swój sposób, wiele jest odzwierciedleniem charakteru posiada. Rowery mają tu przeróżne torby/koszyki do przewożenia bagażu:




Jazda w sukience? Nie ma sprawy:



A co się dzieje z rowerami porzuconymi, starymi, niechcianymi? Stoją. Co jakiś czas po mieście przejeżdżają pracownicy, którzy na wszystkie napotkane rowery przywieszają specjalne kartki. Po jakimś czasie (nie wiem dokładnie czy tydzień, dwa czy miesiąc) przejeżdżają tą samą trasą i zbierają te rowery, na których karteczki nadal wiszą.





Poniżej mała galeria rowerowa, szkoda, że biała barierka trochę przeszkadza, ale siedzieliśmy akurat po drugiej stornie kanału i nie było możliwości fotografowania z innej perspektywy.



Chciałam pokazać jak proste i nieskrępowane może być używanie rowera. Jest to naprawdę zdrowy i mega tani środek transportu więc wsiadajcie na rowery, nie przejmujcie się, że ktoś "coś" pomyśli i dawajcie przykład. Tak bardzo chciałbym, żeby ta kultura rowerowa wróciła do naszego kraju. Na razie zmierza to w złym kierunku bo wiele osób potrzebuje "specjalnego" sprzętu, żeby z domu wyjechać: mega drogi rower, super ciuszki, jakieś kaski, może ochraniacze, urządzenia do mierzenia km, pulsu i Bóg wie czego tam jeszcze. NIE! Nie potrzebujecie tego wszystkiego, rower ma wam tylko służyć do przemieszczania i przewożenia. W Holandii nawet dzieci nie mają kasków bo po co? Czy kiedyś ludzie mieli takie problemy?

Przypomnę jeszcze, że jazda na rowerze ma dobroczynny wpływ na środowisko i na nasze zdrowie.



O rowerach pisałam również tutaj:




Pozdrawiam :-)



10 komentarzy:

  1. Kurcze, nie znam Was a juz Was lubię:) ja uwielbiam rower, mam stary, zdezelowany a śmigam gdzie się da:) mam problemy z kolanami i tak naprawdę rower ratuje mi często zdrowie. Oby w Polsce było więcej ścieżek, bo czasem czuję sie jak intruz i na ulicy i na chodniku:(
    pozdrawiam Was
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Polsce też czuję się jak intruz na rowerze, ale trzymam mocno kciuki za takich ludzi jak Ty i ja, oby do przodu i z uśmiechem ;-).

      Usuń
    2. No ja od chłopca
      Małego już jeźdze
      I jakoś jest fajnie
      Lubię rowery
      Rowerem zawsze można
      Dojechać wszędzie
      Byle by był by dobry
      Sprawny rower i tylko
      Jechać

      Usuń
  2. Witaj :) Nie mogę sie zgodzić że tradycja rowerowa w Posce zanika - rowerów jest coraz więcej i wcale nie mam na myśli rekreacji tylko dojazdy do pracy. Jeżdżę od 4 lat do pracy i spotykam coraz więcej osób na drodze. Tak przynajmniej jest w mieście, Ty piszesz z perspektywy wsi. Faktycznie, to może robić różnice. Ścieżek też jest coraz więcej, choć moim zdaniem są robione bez głowy zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa. Np droga rowerowa ciągnąca się na przestrzeni 1 km w dół zakończona znakiem "ustąp pierszeństwa" bo tamtędy wyjeżdzają samochody z drogi gruntowej z pobliskich działek. Tylko że samochód przejeżdża 1 na godzinę, gdzie w tym samym czasie przeleci z 30 rowerów. Uderzyło mnie w Twoich zdjęciach to że nie ma nikogo w kasku ! W Polsce, w mieście jest jakiś szał na jeżdżenie w kaskach ! Ja rozumiem że to chodzi o względy bezpieczeństwa, ale moim zdaniem jest to podejście do bezpieczeństwa od dupy strony. I jeszcze na koniec przykład Francji - chyba od tego roku wprowadzono tam prawo, które gwarantuje Co dodatek finansowy od państwa jeśli swoją drogę do pracy pokonujesz rowerem :) Nie pamiętam jakie były stawki, ale jak przeliczyłem to na swoje jeżdżenie, to wyszło mi 1000 euro za pół roku, 30 km, średnio 4x w tygodniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Ty piszesz z perspektywy wsi. Faktycznie, to może robić różnice."

      Na wsi jeździło kiedyś naprawdę więcej rowerów, byle jakich: składaków, pordzewiałych, nie ładnych i ładnych. Obecnie na składaku czy jakimś byle jakim rowerze młoda kobita czy młody chłopak się nie pokaże. Ścieżki rowerowe jeśli są to naprawdę krótkie odcinki i robione tak jak piszesz bez pomyślunku. Kaski to dla mnie jakiś absurd, widocznie ktoś miał mało pieniędzy i zrobił na tym dobry interes. Pokolenie mojego dziadka jeździło pijane na rowerach i nikt sobie nigdy krzywdy nie zrobił. Tutaj (Holandia) w kaskach jeżdżą jedynie wyrafinowani kolarze-sportowcy. Młode mamy wożą naprawdę malutkie (może kilku miesięczne) dzieci w chustach albo specjalnych nosidełkach na klatkę piersiową czy plecy. Małe dzieci biegają tu ubrane w krótki rękawek i bez czapek w jesienne chłody, czasem w deszczu dlatego mało chorują. U nas dzieci są w ciepłe dni tak opatulone, że później jak tylko trochę zawieje to już gorączka. Dlatego pewnie ze mnie taki zmarzluch. Kiedy ja jeździłam tu w czapce i kurtce zimowej niektórzy Holendrzy mieli tylko sweterki albo krótkie rękawy. Gdybyś teraz przeprowadził się do Francji to byś był bogaty ;-) (no trochę przesadziłam :-)). Bardzo ekologicznie myślą Ci francuzi, zanim Polska weźmie z nich przykład to pewnie jeszcze jedno stulecie minie :-).

      Usuń
  3. Myślę, że Holandia obok Danii jest jedynym krajem, gdzie w zasadzie wszędzie można poruszać się rowerem. W poprzednim roku byłem tam u znajomego z rowerem, który kupiłem specjalnie na wyjazd na https://www.bikesalon.pl/. Znalazł w Holandii prawie 500km tras i jeździliśmy przez 12 dni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wszędzie można poruszać się rowerem. Ja jeździłam tam 11 miesięcy codziennie po 12 km starym polskim rometem, na którym dalej jeżdżę.

      Usuń
  4. No cóż jak widać
    W Polsce kiedyś było super
    I tradycja z tej jazdy na rowerze
    Ale moim zdaniem
    Dobrze by było żeby
    Też tak jak w Holandii czy w Danii jezdzilo by się dużo
    Więcej wtedy ruch
    Samochodów był by trochę
    Ograniczony
    Bo jak wiadomo codziennie
    SA wypadki i piractwo
    Na drodze jeśli chodzi o
    Kaski rowerowe w Polsce
    To jest bzdura
    W Holandii tam nikt
    Nie jedzie rowerem w kasku
    W Polsce potrzeba więcej
    Wzdrozyc program tzw akcję
    Dla rowerzystów
    Chodzi mianowicie o
    Taką akcję że np
    Obniżyć cenę na kupno
    Roweru np z 110 złotych do
    Ok120-250 złotych
    To wtedy ludzie by kupowali
    Na masowa skalę było by
    Też coraz więcej ścieżek
    Rowerowych tak jako jest w Holandii ale mam takie poglądy
    Że teraz akurat kiedy szaleje
    Epidemia to widać jak na dloni
    Że ludzie coraz częściej
    Rezygnują z transportu
    Publicznego - czyli autobus
    Lub tramwaj
    To dlatego żeby uniknąć
    Zakażenia moim zdaniem że
    Za jakiś czas to samo
    Będziemy tak jak to w Holandii
    Jedzic rowerem wszędzie
    I to nic dziwnego że
    Rower wroci do łask
    Ponownie to stanie się
    Tradycja tak jak kiedyś
    Ja oczywiście od dziecka
    Jeżdżę na rowerze
    I już tak mi to zostanie
    Samochodu nigdy nie kupię
    Bo poco? Tylko wtedy to
    Sa koszty utrzymanie auta
    Za bezcen myślę że pewnie
    Żeby było by więcej
    Rowerzystów w Polsce

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że to wróci, potrzeba jednak widać trochę więcej czasu.

      Usuń