niedziela, 23 czerwca 2013

Różnica między rumiankiem a maruną


Udało się, w końcu znalazłam! Szukałam, długo szukałam aż dopiero dziś i to jeszcze przy drodze głównej niedaleko nas zobaczyłam kępkę rumianku pospolitego. Może gdzieś jest pospolity, u nas na pewno nie, wszędzie gdzie nie spojrzeć tylko maruna bezwonna. 
Po czym go poznałam?

Już z daleka zobaczyłam kwitnącą kępkę różniącą się od maruny przede wszystkim wielkością. Rumianek nie jest tak wyrośnięty, kwiaty, liście i łodygi są bardziej skupione. Kwiaty są zdecydowanie mniejsze niż kwiaty maruny, żółty środek jak dla mnie jest jaśniejszy. No i zapach. Maruna mimo, że "bezwonna" to jednak jakiś zapach wydziela bo wszystko przecież jakoś pachnie, ale po powąchaniu rumianku od razu było wiadomo, że to on. 
Poniżej trzymam kwiaty maruny reszta to kwiaty rumianku:
 Liście i łodygi również się różnią:


 Maruna (tu trochę zwiędnięta):


Rumianek:Głównym elementem pozwalającym odróżnić rumianek od maruny jest środek czyli koszyczek. Rumianek jest wewnątrz pusty natomiast maruna i inne rumiany są pełne. Koszyczki różnią się, jak widać poniżej, również kształtem.Koszyczki rumianku są puste: Koszyczki maruny są pełne:Na dole rumianek, z góry maruna:                                                   Udanych zbiorów! :-)


5 komentarzy:

 1. Dziękuję za informację, u mnie w polu mnóstwo tego i myślałem, że sobie dorobię sprzedając rumianek ale niestety teraz wiem, że to maruna. Jedynie tutaj udało mi się znaleźć przystępne informacje jak odróżnić obydwie rośliny. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wow cos mnie omineło bo ja nigdy nie wiedzialam tego pola ukwieconego hmm

   Usuń
 2. przyznam, że nie widziałam różnicy. Mam zdjęcia na blogu tych kwiatów.Muszę się przyjrzeć.


  OdpowiedzUsuń
 3. Dziekuje za bardzo szczegółowe informacje, znalazłam rumianek!!!
  Serdecznie pozdrawiam Róża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam pomóc. Również pozdrawiam :-)

   Usuń