niedziela, 23 czerwca 2013

Różnica między rumiankiem a maruną


Udało się, w końcu znalazłam! Szukałam, długo szukałam aż dopiero dziś i to jeszcze przy drodze głównej niedaleko nas zobaczyłam kępkę rumianku pospolitego. Może gdzieś jest pospolity, u nas na pewno nie, wszędzie gdzie nie spojrzeć tylko maruna bezwonna. 
Po czym go poznałam?

Już z daleka zobaczyłam kwitnącą kępkę różniącą się od maruny przede wszystkim wielkością. Rumianek nie jest tak wyrośnięty, kwiaty, liście i łodygi są bardziej skupione. Kwiaty są zdecydowanie mniejsze niż kwiaty maruny, żółty środek jak dla mnie jest jaśniejszy. No i zapach. Maruna mimo, że "bezwonna" to jednak jakiś zapach wydziela bo wszystko przecież jakoś pachnie, ale po powąchaniu rumianku od razu było wiadomo, że to on. 
Poniżej trzymam kwiaty maruny reszta to kwiaty rumianku:
 Liście i łodygi również się różnią:


 Maruna (tu trochę zwiędnięta):


Rumianek:Głównym elementem pozwalającym odróżnić rumianek od maruny jest środek czyli koszyczek. Rumianek jest wewnątrz pusty natomiast maruna i inne rumiany są pełne. Koszyczki różnią się, jak widać poniżej, również kształtem.Koszyczki rumianku są puste: Koszyczki maruny są pełne:Na dole rumianek, z góry maruna:                                                   Udanych zbiorów! :-)


13 komentarzy:

 1. Dziękuję za informację, u mnie w polu mnóstwo tego i myślałem, że sobie dorobię sprzedając rumianek ale niestety teraz wiem, że to maruna. Jedynie tutaj udało mi się znaleźć przystępne informacje jak odróżnić obydwie rośliny. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wow cos mnie omineło bo ja nigdy nie wiedzialam tego pola ukwieconego hmm

   Usuń
 2. przyznam, że nie widziałam różnicy. Mam zdjęcia na blogu tych kwiatów.Muszę się przyjrzeć.


  OdpowiedzUsuń
 3. Dziekuje za bardzo szczegółowe informacje, znalazłam rumianek!!!
  Serdecznie pozdrawiam Róża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam pomóc. Również pozdrawiam :-)

   Usuń
 4. tak, maruna jest znacznie większa i nie pachnie; bardziej podatna na łapanie czarnych robaków-mszyc i innego dziadostwa... rumianek ma charakterystyczny zapach, kwitnie bardzo bogato, ma malutkie kwiatuszki i zbiera się je zanim mają złożone do dołu płatki i zanim środek jest całkiem wypukły. wtedy ma najbardziej intensywne działanie. :) świat jest pełen takich ciekawych niespodzianek. pozdrawiam wszystkich miłośników przyrody

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Każda dodatkowa informacja jest na wagę złota :-). O ile dobrze pamiętam zbierać najlepiej w okresie pełni Księżyca. Również pozdrawiam.

   Usuń
 5. no i ja pochodzę z Krakowa. więc moje doświadczenie z tymi roślinami jest takie, że rumianki wolą czystsze powietrze, kwitną przy polach uprawnych, najczęściej całymi rodzinami, na gałęziach jest ich kilkadziesiąt kwiatuszków. są okazałe wysokie łodygi. najlepiej kwitną w ziemi lekko piaszczysto - wapniowej. przy budowach i ruinach i oczywiście w polach uprawnych... np, pszenicy i ziemniakach...

  OdpowiedzUsuń
 6. KAŻDE ZIÓŁKO MA SWOJE WŁAŚCIWOŚCI JA PARZĘ CZĘSTO RUMIANEK .....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie, ale wielokropka na końcu nie rozumiem ;-)

   Usuń
 7. BOKSER...ja lubie wielokropki rowniez...wiec rozumiem... ;)

  OdpowiedzUsuń