poniedziałek, 11 kwietnia 2011

niedzielne wypady do lasu

Od jakiegoś czasu co niedzielę odbywamy sobie leśne wędrówki. Do plecaka pakujemy książki, w naszym przypadku są to: leksykon przyrodniczy Drzewa oraz Kwiaty polne i leśne oraz Jadalne dzikie jagody i rośliny autor Detlev Henschel. Są to książki małych wymiarów więc bez problemu "mieszczą się do torebki". Poza tym bierzemy aparat i saperkę. Takie spacery pozwalają nam zaobserwować jak zmienia się las. Teraz wiem co zakwita pierwsze wiosną, jakie drzewa puszczają najszybciej liście, jakie zwierzęta można spotkać w lesie, co jest trujące a co nie. Poniżej przedstawiam zdjęcia (wszystkie naszego autorstwa) wiosennych leśnych kwiatów. 


...Na początek szczawik zajęczy. Roślinka dość często spotykana w lesie. Ma liście podobne do liści koniczyny. Szczawik jest jadalny, jego liście trzymane na języku ponoć doskonale gaszą pragnienie. Liście mają kwaskowaty smak (stąd pewnie nazwa szczawik bo smakuje jak szczaw). Ci, którzy kompletnie nie znają się na roślinach mogą go pomylić z zawilcem gajowym. Zawilec ma bardzo podobne kwiaty, kwitnie w tym samy czasie jednak całkowicie inne liście i jest trujący.




...Czosnek niedźwiedzi. Bardzo ciekawa roślina. Nie mogliśmy jej znaleźć choć przeszliśmy pół lasu aż tu nagle wyrosło przed nami "zielone pole". Okazało się, że to właśnie ten czosnek. Na zdjęciu jeszcze nie kwitnie, ale kwiaty ma białe. Same liście razem z bulwami smakują jak...czosnek. Po zmiksowaniu w blenderze i dodaniu do sałatki jest naprawdę ostry. Nie należy spożywać go w nadmiernych ilościach (jak zresztą wszystko) bo może wywołać u niektórych różne reakcje żołątkowo jelitowe :)...



...Kopytnik pospolity. Okazuje się, że ta mała roślinka ma niezwykłe właściwości. Dawniej była rośliną leczniczą i powszechnie stosowaną natomiast dziś, z powodu toksycznych właściwości, ograniczono jej użycie. Dziwne, że, jak podaje wikipedia, tradycja stosowania tej rośliny sięga starożytności a obecnie uznano ją nagle za toksyczną i wycofano z praktyki...



 ...Powyżej łuskiewnik różowy. Roślina ta nie ma liści (na zdjęciu widoczne są liście kopytnika), nie ma chlorofilu przez co nie może przeprowadzać procesu fotosyntezy. 


 ...miodunka lekarska. Na razie wiem tylko tyle, że to na pewno roślina lecznicza...


Kokorycz pełna


 
...Podbiał pospolity. Kwiaty wschodzą przed liśćmi, nawet już w lutym. Liście nadają się do sałatek a z kwiatów można przyrządzić napar bądź syrop. Osobiście nie próbowałam ani jednego ani drugiego. Podbiał był stosowany jako środek leczniczy już w starożytności. 


 Lepiężnik różowy


 nie wiem czy dobrze poszukałam, ale to chyba żywiec gruczołowaty 



PS. szkoda, że tak wiele rodzin spędza niedzielne popołudnia przed telewizorem przepuszczając okazję na poznanie czegoś nowego co jest tak blisko nas a czego nie znamy.

2 komentarze:

  1. Pięknie przeniosłam się w wiosenną rzeczywistość. Aż szkoda, że nie możemy być w tych samych miejscach. Pozdrawiam Cię serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od Ciebie dowiedziałabym się pewnie wiele niesamowitych rzeczy o roślinach, cieszę się, że jest ktoś kto z taką pasją i pełnym entuzjazmem podchodzi do natury a na dodatek potrafi wyczarować z nich pożyteczne cuda. Dzięki za komentarz ;-).

    OdpowiedzUsuń