piątek, 15 lutego 2013

Samowystarczalność


Właśnie teraz, kiedy powoli przychodzi do nas wiosna, warto pomyśleć o ekouprawie, o tym, że musimy gromadzić własne nasiona z osobiście uprawianych warzyw aby nie zalała nas w przyszłości fala gmo. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy czym dla ludzi są nasiona. Dla współczesnego człowieka to mało istotne, wsiada on w swoją blachę na czterech kółkach, jedzie do marketu gdzie kupuje warzywa i owoce o których pochodzeniu nic nie wie. Jedyne na co zwraca uwagę to: cena, stan i ewentualnie kraj pochodzenia. Mało kto zastanawia się nad tym z jakich nasion wyrosły te produkty, czy ktoś otoczył je miłością, ile pestycydów ktoś w nie wpakował, czemu mają takie gigantyczne rozmiary, czemu tak późno pleśnieją, czemu nie ma tam robaków, czemu się tak świecą, itp. A nasiona to życie, to fundament, to kod do ciągłego rozwoju, bez nasion nie ma życia na ziemi, nawet człowiek powstaje z małej komóreczki.Ach, ale kto by tam myślał o nasionach!!! Przecież mamy XXI wiek, dziś myśli się o modzie, muzyce, kredycie na dom, ubrankach i wózeczku dla dziecka, żeby było mu wygodnie. Nasz cudowny rząd, obojętnie z której partii, zadba o to, aby ludzie mieli masę innych zmartwień: za co żyć?! 

Warto również pomyśleć o sposobie na życie, o przyszłości rosnącego pokolenia. Kiedy wraz z wiosną wszystko rodzi się do życia w naszych umysłach powinny powstawać świeże, zdrowe pomysły. 
Sposób na ochronę polskiej wsi jest banalny-trzeba być samowystarczalnym. Rolnicy dbają jedynie o biznes, uprawiają "coś" czego sami by nie zjedli, monokultura powoduje, że muszą używać więcej i więcej pestycydów, są zdolni do uprawy gmo bo to zysk a rolnictwo nastawione na zysk nie jest już rolnictwem. Każdy musi stać się żywicielem swojej rodziny, nie chodzi tu bynajmniej o zarabianie na jedzenie chodzi o samowystarczalność. Ojciec rodziny musi stać się faktycznym ojcem, zacząć uprawiać ziemię, zadbać o to by jego dzieci, wnuki i prawnuki oddychały czystym powietrzem, piły zdrową wodę, jadły najlepsze warzywa i owoce, żyły bez stresu, i przede wszystkim żeby ich życie miało sens.


 Pomysł na samowystarczalność można zaczerpnąć z poniższych filmów. To piękne, że w naszym kraju są ludzie, którzy dają przykład i że jest ich coraz więcej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz